To jedyna szkoła w Polsce, w której od kilkunastu lat wiosną, nie tylko mławskiej publiczności, prezentowane są operetkowe spektakle, stworzone przez nauczycieli i uczniów. 12 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie premiera „Gejszy” brytyjskiego kompozytora Sydney'a Jonesa w reżyserii Michała Gogolewskiego.
Wśród wcześniejszych tytułów - wystawionych na scenie mławskiej szkoły - można wymienić m.in: "Bal w Savoyu", "Wiktorię i jej huzara" Paula Abrahama, "Zaręczyny przy latarniach" Jacques’a Offenbacha, "Loterię na mężów" Karola Szymanowskiego, "Gondolierów" i "Piratów" Arthura Sullivana. Obok tak znakomitych i nieczęsto wystawiany w Polsce (a obecnie już wręcz zapomnianych) operetek pojawił się też spektakl autorstwa ucznia szkoły Jakuba Balińskiego "Po co nam ten bal". Już sama lektura przywołanych tu tytułów robi wrażenie!
- Kontynuujemy wieloletnią tradycję wystawień spektakli operetkowych - podkreśla Michał Gogolewski. - Tym razem sięgnęliśmy po „Gejszę” brytyjskiego kompozytora Sydney'a Jonesa. Tytuł ten pokazaliśmy już w 2014 roku, teraz wracamy do niego w prawie zupełnie nowej obsadzie i nowym spojrzeniu, zachowując jednak jak najbardziej klasyczną inscenizację, piękne kostiumy i będąc wierni oryginalnej treści.
PRZECZYTAJ O POPRZEDNICH PREMIERACH W MŁAWIE "BAL W SAVOYU" i "POLSKA KREW"
Terminy spektakli: sobota 12 kwietnia godz. 19:00, sobota 17 maja godz. 18:00, niedziela 18 maja godz. 18:00
Streszczenie libretta:
Akcja dzieje się w Domu Picia Herbaty w Japonii. Angielski oficer Reginald Fairfax zakochuje się w gejszy O Mimosa San, co powoduje, że jego narzeczona Molly usiłuje go odzyskać, sama przebierając się za gejszę, ale zostaje sprzedana na aukcji. Prowadzi to do wielu nieporozumień i śmiesznych sytuacji, w które zamieszani są sprytna Francuzka Juliette, zgryźliwa angielska Lady Constance Wynne, komiczny Chińczyk Wun-Hi i siejący postrach Gubernator Prowincji, Imari. Jaki będzie tego koniec, dowiecie się Państwo, przychodząc na spektakle, na które serdecznie zapraszamy.
Reżyseria: Michał Gogolewski
Produkcja spektaklu, choreografia i scenografia: Anna Chocholska
Podkłady muzyczne: Kacper Czeczot, Michał Przetakowski, Rafał Branczewski
Obsługa techniczna: Rafał Branczewski, Dawid Kumiński