Przejdź do głównej zawartości

Zagłosuj! Najlepsza premiera operetkowa 2023 roku!




Pomysł podcastu Operetkowe.info zrodził się wiosną 2023. W ciągu minionych miesięcy udało mi się obejrzeć kilka operetkowych tytułów, w tym aż 4 premiery operetkowe! Wszystkie zrobiły na mnie ogromne wrażenie i przyznam, że takich realizacji operetek życzyłbym sobie w kolejnych latach.
 

    I tu pojawił się kolejny pomysł, by zapytać internautów, tych, którzy widzieli inscenizacje A.D. 2023, o - ich zdaniem - najlepszą premierę operetkową roku. Wyniki głosowania mają stać się impulsem, mobilizującym twórców w Polsce, do dawania szansy operetce i tworzenia jej nowoczesnych, imponujących inscenizacji. 

   W pierwszej, pionierskiej edycji plebiscytu "Najlepsza premiera operetkowa 2023" nie nominuję jeszcze artystów - ten element wymaga dopracowania i zebrania gremium ekspertów oraz stworzenia zasad, które pozwolą dokonać takich wyborów. Ale chcę docenić realizatorski zespół: choreografów, scenografów, autorki kostiumów. 

   Mam nadzieję, że przyznane przez widownię głosy na reżyserów oraz pozostałych realizatorów, będą jednocześnie wyrazem uznania dla artystów występujących na scenie. Nie chcę tym plebiscytem kreować się na operetkowy autorytet. Głos mój oddam podobnie jak i Państwo - uczestnicy - naszej ankiety!

 Z A G Ł O S U J   T U T A J 

REGULAMIN ANKIETY 

  Warunkiem nominowania do plebiscytu internetowego o tytuł "Najlepszej premiery operetkowej roku 2023" poza premierą w roku kalendarzowym 2023, było co najmniej pięciokrotne wystawienie danego tytułu dla publiczności w 2023 m roku.  

  Nagroda "Najlepsza premiera operetkowa 2023" przyznana zostanie inscenizacji operetki, na którą najwięcej głosów oddadzą internauci w ankiecie, do której link będzie dostępny na stronie Operetkowe.info oraz social mediach Operetkowe.info, jak również za pomocą publicznego adresu internetowego na dowolnych stronach oraz profilach udostępnianych przez osoby prywatne oraz instytucje. Ankieta obsługiwana jest przez serwis Formularze Google

   W ramach ankiety głosujący mogą również oddać swój głos lub głosy w kategoriach:

"Najlepsza operetkowa premiera 2023"

"Najlepsza choreografia operetkowej premiery 2023"

"Najlepsza scenografia operetkowej premiery 2023"

"Najlepsze kostiumy operetkowej premiery 2023"

Głosowanie potrwa od 10 do 25 marca 2024 do godziny 12:00. Wyniki zostaną ogłoszone 1 kwietnia 2024 za pośrednictwem social mediów Operetkowe.info. Sposób dostarczenia nagród zostanie uzgodniony ze zwycięzcami!  

W związku z tym, że do plebiscytu zakwalifikowały się cztery operetkowe premiery, przyznany zostanie tytuł jedynie za najwyższą liczbę głosów. Nie będzie więc tytułu za zajęcie "drugiego" i "trzeciego" miejsca i związanych z tym wyróżnień. To samo dotyczy również pozostałych kategorii. 

Z A G Ł O S U J   T U T A J 

Popularne posty z tego bloga

#11 Premiera czeskiej "Polskiej krwi" w Mławie!

    Premiera operetki Oskara Nedbala i Leo Steina "Polska krew" w reżyserii Michała Gogolewskiego ma szansę stać się jednym z najciekawszych wydarzeń operetkowych 2024 roku. Na sukces tej premiery przez cały rok szkolny pracowali młodzi artyści (!), uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie.    To jedyna szkoła w Polsce, w której od kilkunastu lat wiosną, nie tylko mławskiej publiczności, prezentowane są operetkowe spektakle, stworzone przez nauczycieli i uczniów . Tegoroczna "Polska krew" była 17-tą premierą w Mławie. Wśród wcześniejszych tytułów można wymienić m.in: "Bal w Savoyu", "Wiktorię i jej huzara" Paula Abrahama, "Zaręczyny przy latarniach" Jacques’a Offenbacha, "Loterię na mężów" Karola Szymanowskiego, "Gejszę" Sidneya Jonesa, "Gondolierów" i "Piratów" Arthura Sullivana. Obok tak znakomitych i nieczęsto wystawiany w Polsce (a obecnie już wręcza zapomnianych) operetek pojawił się t

Jest "ekstatycznie". "Wesoła wdówka" po roku

  „Wesoła wdówka” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego ma (cytując słowa padające ze sceny) „wszystko co jest potrzebne do szczęścia”... fanom operetki. Począwszy od genialnej muzyki Franza Lehara, przez pierwszorzędne kreacje wokalno-aktorskie, spektakularne i zjawiskowe kostiumy, monumentalną scenografię, a skończywszy na subtelnie wtrąconych aluzjach do współczesności. Dlatego rok po opisaniu moich wrażeń ze spektaklu (15.6.2023) wróciłem do Opery Nova w Bydgoszczy by jeszcze raz tego wszystkiego doświadczyć. Nadal jest „ekstatycznie” (to znów ze spektaklu). I nadal twierdzę, że oglądanie tak zrealizowanej operetki „to dla mnie prawdziwy zaszczyt”. Poniższy tekst w kwestii realizatorskiej pokrywa się z wrażeniami sprzed roku, bo jakość spektaklu nadal stoi na bardzo wysokim poziomie. Nadal jestem zdania, że to była najlepsza decyzja dyrektora Opery Nova, by wyreżyserowanie operetki powierzyć Jerzemu Janowi Połońskiemu, zbliżając ją do musicalowej formy, z całym jej rozmachem. Zmian